Rola geodety w budowie nowych nieruchomości i nie tylko

tworzenie map geodezyjnych, tworzenia projektów zaplanowania przestrzennego dla miast. Usługi te są potrzebne każdemu, kto planuje wybudować sobie nieruchomość. Geodeta musi wyznaczyć granice działki oraz linię budynku. Geodeci wy

Rola geodety w budowie nowych nieruchomości i nie tylko

Geodezja w praktyce

Geodezja to nauka zajmująca się kształtem ziemi jej powierzchnią. Geodeci to osoby, która są wykształcone w tym kierunku i mogą zdobywać uprawnienia w zakresie tworzenie map geodezyjnych, tworzenia projektów zaplanowania przestrzennego dla miast. Usługi te są potrzebne każdemu, kto planuje wybudować sobie nieruchomość. Geodeta musi wyznaczyć granice działki oraz linię budynku. Geodeci wykonują tez pomiary powykonawcze oraz inwentaryzacje.


Cytat z Wikipedii, hasło: Geodezja Geodezja w Polsce

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych.

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów). Obecnie coraz popularniejsze są tachimetry elektroniczne bezlustrowe, które umożliwiają pomiar odległości bez użycia pryzmatu dalmierczego. Fala lub impuls ulega odbiciu od mierzonego przedmiotu (lub folii odblaskowej), dzięki czemu otrzymujemy odległość do punktów niedostępnych (maksymalnie 200?300 metrów). Taka technika pomiarowa jest ostatnio często wykorzystywana np. w pomiarach zabytkowych wnętrz budynków przy użyciu geodezyjnych skanerów 3D.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr