Oczyszczaj i oszczędzaj - o wodzie

aganego dla danego zastosowania. Skład elementarnych procesów uzdatniania wody dobiera się zgodnie z zastosowaniem produktu finalnego. Głównymi metodami pozyskiwania wody uzdatnionej są: odżelazianie zmiękczanie, np

Oczyszczaj i oszczędzaj - o wodzie Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody ? proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania.

Skład elementarnych procesów uzdatniania wody dobiera się zgodnie z zastosowaniem produktu finalnego. Głównymi metodami pozyskiwania wody uzdatnionej są:

odżelazianie
zmiękczanie, np. zmiękczanie jonitowe
demineralizacja, np. poprzez destylacjÄ™
filtracja ? mineralna, węglowa, mechaniczna
dezynfekcja ? chemiczna (ozonowanie, chlorowanie, fluorowanie), promieniowaniem UV
odwrócona osmoza (RO)
aeracja
Wodę uzdatnia się dla potrzeb komunalnych (woda wodociągowa, woda pitna), przemysłu (woda przemysłowa, w szczególności spożywczego), medycyny i farmacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzdatnianie_wody


Oczyszczalnie ścieków małych domów

Podstawą dla działania systemu kanalizacyjnego każdej miejscowości są oczyszczalnie ścieków działające przy małych domach. One dokonują pierwszego oczyszczenia nieczystości pochodzących z pojedynczych domów i stanowią jedno ogniwo systemu kanalizacyjnego działającego w miejscowości. Zdarza się także, że w miejscowościach znajdują się domy wybudowane w różnych latach, które posiadają różne systemy kanalizacyjne i stare, niesprawne studzienki. Dlatego władze miejscowości dokładają wszelkich starań w celu dokonania wymiany starych przydomowych kanalizacji i połączenia ich wszystkich w jeden, sprawnie działający system. Dzięki temu wstępnie oczyszczone nieczystości mogłyby spływać następnie do jednej, wspólnej oczyszczalni ścieków.


Zużyta woda

W XX wieku w związku z kurczącymi się rezerwami wody gruntowej oraz przeładowanymi kosztownymi systemami uzdatniania wody zrodziło się zainteresowanie ponownym używaniem i odzyskiwaniem części zużywanej wody zarówno w domu, jak i komercyjnie. Przykładem obiektów, gdzie standardowo używa się szarej wody, są budynki autonomiczne.

Ze względu na obawy co do potencjalnych zagrożeń zdrowotnych czy środowiskowych, wiele prawodawstw wymaga tak intensywnej przeróbki szarej wody w celu jej legalnego przetworzenia na wodę czystą, że koszt odzysku jest wyższy niż koszt pozyskania czystej wody.

Pomimo tych przeszkód, szara woda jest częstokroć stosowana do podlewania i nawadniania ogrodów - legalnie, a czasem i nielegalnie. W strefach klimatycznych narażonych na suszę, gdzie stosowane są zakazy używania wody pitnej do podlewania czy mycia aut, jest ona stosowana często. Przykładem kraju o takim klimacie jest Australia, gdzie rząd ze względu na suszę wprowadził regulacje prawne umożliwiające stosowanie szarej wody, i gdzie są dostępne w sprzedaży systemy do rozsączania szarej wody, posiadające certyfikację w tym zakresie. W krajach trzeciego świata używanie szarej wody jest powszechne, pomimo braku regulacji prawnych w tym zakresie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda