Nieruchomości - kilka ważnych kwestii

mość lub uzyskać jakieś odszkodowanie za szkody powstałe na terenie nieruchomości bez ich winy. Trzeba jednak przyznać, że za dobrą wycenę nieruchomości uznawana jest taka wycena, która przeprowadzana jest w tani i szybki sposób.

Nieruchomości -  kilka ważnych kwestii wycena mieszkań kraków

Sprawna wycena nieruchomości

Wiele osób zainteresowanych jest fachową wyceną nieruchomości. Liczą one za to, że dzięki takiej wycenie będą mogły szybciej sprzedać swoją nieruchomość lub uzyskać jakieś odszkodowanie za szkody powstałe na terenie nieruchomości bez ich winy. Trzeba jednak przyznać, że za dobrą wycenę nieruchomości uznawana jest taka wycena, która przeprowadzana jest w tani i szybki sposób. Trzeba przecież pamiętać, że powodem sprzedaży jakiejś nieruchomości bardzo często jest zły stan finansów osoby dokonującej jej sprzedaży, dlatego zapewne nie byłoby jej stać na opłacenie drogiej wyceny. Poza tym wszystkim osobom zainteresowanym wyceną nieruchomości zależy na tym, aby została ona przeprowadzona w sprawny sposób, pozwalający na szybką sprzedaż niepotrzebnej nieruchomości.


Zasady fachowego wykonywania wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości oznacza po prostu ustalenie wartości nieruchomości, co pozwala na jej sprzedanie lub dokonanie jej zakupu po jak najbardziej korzystnej cenie. Do podstawowej zasady wyceny nieruchomości należy wzięcie pod uwagę jej wielkości, położenia i stanu gruntu, na jakim stoi dom lub gruntu, na jakim taki dom na zostać postawiony. Pod uwagę można także wziąć fakt, w jak atrakcyjnej lokalizacji znajduje się nieruchomość poddawana wycenie, co może dawać prawo jej właścicielowi do podniesienia ceny sprzedaży. Przeprowadzaniem wyceny nieruchomości mogą zająć się pracownicy urzędów państwowych lub osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą polegającą na wycenie nieruchomości i udzielaniu pomocy w jej sprzedaży.


Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa