Częstotliwość zachorować na SM
Częstotliwość zachorować na SM jest bardzo zróżnicowana z geograficznego punktu widzenia. Z danych zebranych na przestrzeni lat wynika, że ryzyko zachorowania na SM jest tym większe im dalej od równika. Znaczenie może mieć wiele czynników, np. klimatyczne, dietetyczne, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, czynniki genetyczne i zakaźne.
Pierwsze objawy zachorowania występują pomiędzy 15 a 60 rokiem życia, rzadko jest to przed lub po tym czasie. Kobiety ponad dwa razy częściej chorują na stwardnienie rozsiane. W przypadku zachorowań po 50 roku życia stosunek ten się wyrównuje.
Chory układ nerwowy - diagnoza
Choroby układu nerwowego to zazwyczaj bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. jeżeli mamy jakikolwiek podejrzenie, że coś może być ni tak z naszym układem nerwowym to koniecznie powinniśmy się udać do specjalisty. Neurolog zbada nas i ewentualnie rozwieje wszelkie obawy.
Neurolodzy korzystają z różnych metod diagnostycznych, jedną z podstawowych jest wykonywanie przez pacjenta serii ruchów na stojąco i na leżąco. Sprawdza się tez przewodnictwo nerwowe oraz robi badania krwi oraz tomografię mózgu lub kręgosłupa w poszukiwaniu zapaleń i zmian mogących świadczyć o chorobie układu nerwowego.
Stwardnienie rozsiane jedną z najpoważniejszych chorób
Niektóre choroby, jakie nas dotykają, są bardzo poważne i znacznie utrudniają nam codzienne życie. Wiele z nich potrafi nawet zmienić je w istne piekło i taką właśnie chorobą jest z pewnością stwardnienie rozsiane. Nikt z nas nie chciałby na nie chorować, a Ci, których to dotyka, często nie mogą już prowadzić normalnego życia.
Warto wiedzieć, że im wcześniej zostanie to wykryte, tym lepiej będziemy sobie z tym radzić, więc zawsze warto kontrolować niepokojące objawy, gdy tylko się one pojawią. Nawet tak poważne choroby jak stwardnienie rozsiane da się w pewnym stopniu kontrolować i ograniczać ich niechciane skutki, więc warto spróbować.