Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

. W zimnym klimacie postawiony zostanie dom dobrze ocieplony i przystosowany do zatrzymywania wytworzonego w nim ciepła. W tym celu montowane są kolektory słoneczne i ogrzewanie podłogowe. Kolektory słoneczne potrafią wytwar

Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

Sposoby na ocieplanie domu położonego w zimnym klimacie

Budowlańcy są w stanie dostosować nowo budowany przez siebie dom do klimatu, w jakim będzie się znajdował. W zimnym klimacie postawiony zostanie dom dobrze ocieplony i przystosowany do zatrzymywania wytworzonego w nim ciepła. W tym celu montowane są kolektory słoneczne i ogrzewanie podłogowe. Kolektory słoneczne potrafią wytwarzać ciepło przy wykorzystaniu promieni słonecznych, natomiast ogrzewanie podłogowe ogrzewa budynek od jego fundamentów i nie pozwala na przenikanie do domu zimnego powietrza z gruntu. Dla lepszego efektu trzeba również zastosować w takim budynku odpowiednie materiały ociepleniowe, które dokładnie ocieplą jego mury. Można również montować na oknach odpowiednie żaluzje, na przykład drewniane.


Typy ogniw fotowoltaicznych

selenowe
krzemowe
monokrystaliczne
polikrystaliczne
cienkowarstwowe (krzem bezpostaciowy)
barwnikowe (w trakcie badań)
polimerowe (III generacja, w trakcie badań)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne


Fakt z Wiki - ogniwo słoneczne

Ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne, fotoogniwo ? element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, czyli poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów o energii większej, niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (zob. nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne