Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

h dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bar

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

Co nam dajÄ… obrabiarki CNC?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.


CNC - historia

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Najnowocześniejsze obrabiarki sterowane numerycznie

Gołym okiem widać, że nasz współczesny świat rozwija się w niesamowitym tempie, co widoczne jest absolutnie we wszystkich istniejących sektorach gospodarki. Przede wszystkim, nasze życie codzienne zrewolucjonizowało pojawienie się technologii komputerowej wykorzystywanej obecnie w niezliczonych procesach. Jeśli spojrzymy na branżę produkcyjną, stale rozwijającą się we wszystkich krajach na świecie, to zauważymy tam coraz częstsze stosowanie obrabiarek CNC, które przynoszą niezliczone korzyści całej organizacji. Frezarki do aluminium są obecnie zupełnie inne, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sterowanie nimi jest znacznie efektywniejsze, co przynosi liczne oszczędności. Wystarczy wprowadzić na wejściu komputerowy model 3D, a następnie sterować obrabiarką za pomocą przycisków.