Dla biznesu i nie tylko: Taxi

wa oraz wpisać go sobie koniecznie przed wyjazdem.Definicja taksówki zbiorowejTaksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki

Dla biznesu i nie tylko: Taxi Transport w nieznanym nam mieście bywa skomplikowany, a kiedy mamy ważne biznesowe spotkanie nie ma czasu na poznawanie rozkładu komunikacji miejskiej. Warto mieć numer na oraz wpisać go sobie koniecznie przed wyjazdem.

Definicja taksówki zbiorowej

Taksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectivo) - środek transportu drogowego w wielu częściach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się (choć nie tylko). Często - z powodu braku komunikacji publicznej w danym rejonie - jest to jedyny sposób poruszania się na duże odległości dla osób niedysponujących własnym środkiem transportu.

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy - taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

W Polsce taksówki zbiorowe występują m. in. w Zakopanem, Bieszczadach, na Warmii i Mazurach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka_zbiorowa


Taxi i prawo

Za taksówkę płaci się tyle ile nią przejechaliśmy, to chyba wie każdy. Nie każdy jednak wie, że w Polsce mamy przepisy regulujące typ i rodzaj obliczania trasy. Każdy taksometr musi być odpowiednio skalibrowany, aby odpowiadał tym normom, a źle skalibrowane taksometry, lub te złego typu są nielegalne.

Dodatkowo każdy taksówkarz musi posiadać ważną licencję, którą zdobywa się poprzez zdanie państwowego egzaminu. Nie można zostać profesjonalnym taksówkarzem bez tego egzaminu. Wykonywanie tego zawodu wiąże się również z ryzykiem zawodowym: choroby kręgosłupa, wypadki itp. Dlatego taksówkarze powinni mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie, gwarantujące im pomoc specjalistów w razie potrzeby.


Segment auta na taksówkę

Wszyscy chyba kojarzą jak wygląda taksówka w Londynie, ale w Nowym Yorku. Te Londyńskie to niewielki, czarne auta, trochę przypominające naszego rodzimego Garbusa. To już tak utarty wizerunek taksówki, że ciężko kiedyś będzie go zmienić. W USA natomiast najsłynniejszy model taksówek to żółty Ford, kto go nie kojarzy? W praktycznie każdym firmie zza oceanu na drogach przymykają ogromne ilości tych samochodów. Te auta to ikony tamtych miast, które są ich nierozerwalna częścią.

jednak jakie auta są najlepsze na taksówkę? Generalnie wszystkie auta klasy średniej i wysokiej, sedany, limuzyny itp. Ciężko jest znaleźć taksówkę z klasy C, lub B. Zazwyczaj jest to klasa D i wyżej, najczęściej jednak są to auta klasy E i F. Dalekodystansowe taksówki powinny być jak najwyższej klasy, ponieważ są wygodne i najbezpieczniejsze. Nie wspominając o dodatkowym wyposażeniu tych aut, które dodatkowo zwiększa komfort podróży.